Veľkonočné sviatky

Veľkonočné sviatky v Prešovskej archieparchii

 Drahí bratia a sestry, na základe mimoriadnej situácie v našej krajine, ktorá naďalej trvá, ako aj predĺženia zákazu verejných bohoslužieb aj počas Veľkonočných sviatkov (Slovenskí biskupi rozhodli o predĺžení trvania opatrení až do odvolania: link), vám ponúkame niekoľko usmernení o slávení Paschy:

  1. SVIATKY PASCHY BUDÚ KŇAZI SLÁVIŤ IBA VO FARSKÝCH CHRÁMOCH, A TO BEZ ÚČASTI VERIACICH A ZA ZATVORENÝMI DVERAMI.Kňazi dostali bližšie usmernenia a o programe neverejných bohoslužieb v jednotlivých farnostiach vás budú vhodným spôsobom informovať, aby ste sa s nimi mohli duchovne zjednotiť vo vašich rodinách (v domoch/bytoch). Tieto usmernenia sú v súlade s dokumentom Kongregácie pre východné cirkvi Inštrukcie o paschálnych sláveniach vo východných katolíckych cirkvách (ďalej len Inštrukcie link).
  2. Posvätenie ratolestí (bahniatok) nebude formou, na akú sme zvyknutí (bolo by nebezpečenstvo zhromaždenia väčšieho počtu ľudí). Kňaz sa v chráme za zatvorenými dverami pomodlí celú modlitbu požehnania ratolestí (bahniatok) s úmyslom a požehnaním pre celú farnosť. Doma si môžete prečítať evanjelium z Kvetnej nedele Jn 12, 1 – 18 (alebo Jn 12, 12 – 18). Zároveň v tomto výnimočnom prípade je možné, že napr. otec rodiny alebo najstarší v rodine (rodina ako domáca cirkev) vyslovujúc slová „V mene Otca i Syna i Svätého Ducha. Amen.“pokropí svätenou vodou ratolesti (bahniatka), ale nie je to nutné.
  3. Veľký piatok: Večiereň s uložením plaščenice do hrobubude bez sprievodu s plaščenicou okolo chrámu z dôvodu nebezpečenstva zhromaždenia väčšieho počtu ľudí (Inštrukcia: „Nech sa tiež vynechajú tie časti slávení, ktoré sú spojené s určitým obradom mimo chrámu.“). Zároveň aj Boží hrob bude v zatvorenom chráme bez toho, aby si veriaci prichádzali uctiť Ježiša Krista na plaščenici. (Veriaci si môžu uctiť Ježiša Krista napr. úklonom pred ikonou doma v rámci spoločnej rodinnej modlitby.)
  4. Veľká nedeľa Paschy:Voskresná utiereň bude bez sprievodu okolo chrámu.
  5. Posvätenie veľkonočných pokrmov nebude formou, na akú sme zvyknutí(bolo by nebezpečenstvo zhromaždenia väčšieho počtu ľudí).
    Kňaz sa v chráme za zatvorenými dverami pomodlí celú modlitbu požehnania veľkonočných pokrmov s úmyslom a požehnaním pre celú farnosť. Odporúčame veriacim, aby sa pred požitím veľkonočných jedál spoločne v rodine pomodlili, tak ako to majú vo zvyku. V tomto prípade je najvhodnejšie zaspievať predovšetkým tropár Christos voskrese, prípadne aj prečítať jedno z veľkonočných evanjelií (Mt 28, 1 – 10, Mk 16, 1 – 8, Lk 24, 1 – 12, Jn 20, 1 – 8) alebo prológ Jánovho evanjelia Jn 1, 1 – 17. Zároveň v tomto výnimočnom prípade je možné, že napr. otec rodiny alebo najstarší v rodine (rodina ako domáca cirkev) vyslovujúc slová „V mene Otca i Syna i Svätého Ducha. Amen.“ pokropí svätenou vodou pokrmy, ale nie je to nutné. V tejto situácii je vhodné pripomenúť, že aj keď je svätenina posvätenia veľkonočných pokrmov veľmi hodnotná, potrebná a aj veľmi pekná a typická pre našu cirkev, predsa to nie je najdôležitejšia duchovná súčasť veľkonočného slávenia. 
  6. Chceme upriamiť vašu pozornosť na odporúčania z Inštrukcií:„V noc Paschy (vložená poznámka: v našich podmienkach väčšinou v nedeľu skoro ráno) možno vyzvať rodiny, ak je to možné prostredníctvom slávnostného hlaholu zvonov, aby sa zišli na čítanie evanjelia o vzkriesení, a aby zapálili svetlo [sviece] a zaspievali niektoré tropáre alebo spevy vlastné ich tradícii, ktoré veriaci často vedia naspamäť.“ Teda rodina sa môže duchovne zjednotiť vo svojom dome/byte s kňazom, ktorý je v chráme a pomodliť sa, prípadne aj spievať napr. voskresnú utiereň alebo niektoré jej časti a pod.
  7. Zároveň ponúkame obzvlášť tieto odporúčania z Inštrukcií:„Nech sa pripomína veriacim, aká hodnotná je osobná modlitba i modlitba v kruhu rodiny, ktorá je opravdivou modlitbou Cirkvi a ktorá je v súčasnej situácii dôležitým prostriedkom na odovzdávanie viery, i jej obsahov a určitých modlitieb medzi jednotlivými generáciami. Treba tiež pripraviť a rozšíriť cez prostriedky spoločenskej komunikácie také materiály, ktoré by pomohli dospelým vysvetliť v rodine a zvlášť malým deťom, mystagógiu obradov, ktoré by sa za normálnych okolností slávili v chráme za prítomnosti zhromaždenia.“
    „Bohatstvo paschálnych slávení, počnúc od Kvetnej nedele po Nedeľu Paschy, možno zvýrazniť odporúčaním, aby sa veriaci pomodlili niektoré časti doma a v rodinách, s pomocou príručných materiálov, ktoré sa zvyčajne každý rok dávajú k dispozícii v miestom spoločenstve.“
    Veríme, že mnohí máte doma modlitebné knihy, prípadne aj samostatné texty k sviatkom Paschy, prípadne máte prístup k webstránke sk alebo mobilnej aplikácii casoslov.sk. Plánujeme ešte dať na oficiálnu stránku www.grkatpo.sk niektoré texty.
  8. V rodinách môžete pri spoločných modlitbách využiť modlitebné knihy a zborníky, Sväté písmo Starého a Nového zákona, o to viac, keď si uvedomíme, že je Rok Božieho slova, ikony, Svätý kríž, zapálenú sviecu, ratolesti (bahniatka), plaščenicu (podľa možnosti), košík s veľkonočnými pokrmami a pod. Toto všetko vám môže pomôcť vytvoriť doma slávnostnú atmosféru pri rodinnom slávení.
  9. Svetlý pondelok: Svätá liturgia bude bez sprievodu okolo chrámu.
  10. Pozývame vás byť účastnými na bohoslužbách prostredníctvom ich sledovania cez internet a v ďalších médiách, hlavne logos.tvwww.zemplin.tv, TV Lux, Rádio Lumen, RTVS a iné.

 

Článok napísal Metod Lukačik