Verejné bohoslužby od stredy 6.5.2020

Verejné bohoslužby od stredy 6. mája povolené, ale s obmedzením

Ako dnes (4. mája), po stretnutí s konzíliom odborníkov oznámil na tlačovej besede s názvom „Sloboda je zodpovednosť“ predseda vlády Igor Matovič, od stredy 6. mája budú povolené verejné bohoslužby, avšak za dodržania prísnych opatrení.

Povolenie verejných bohoslužieb súvisí s uvoľňovaním opatrení proti nákaze COVID-19, pričom od stredy 6. mája sa spája druhá a tretia fázu uvoľňovania, vzhľadom na výrazné zlepšenie epidemiologickej situácie.

Hlavný hygienik Ján Mikas zároveň spresnil, že presné opatrenia budú po konzultácii s Konferenciou biskupov Slovenska zverejnené v písomnej podobe, a to najneskôr v stredu 6. mája ráno.

Pripomíname, čo bolo avizované už skôr pri plánovanom obnovení verejných bohoslužieb:

– pri vstupe bude dezinfekcia na ruky;
– povinné rúška;
– odstupy veriacich medzi sebou;
– budú označené miesta na státie;
– je zakázané podávanie rúk;
– sväté prijímanie sa podáva len do ruky, nie do úst.

Ako na tlačovej besede informoval predseda vlády Igor Matovič, v kostoloch počas bohoslužieb budú označené v každej druhej lavici vyhradené miesta na sedenie, pričom každé z nich bude minimálne dva metre od seba. Rovnaké, dvojmetrové vzájomné odstupy budú platiť aj pre stojacich ľudí. Počas bohoslužieb ľudia musia mať na tvári rúško. Povinná bude dezinfekcia rúk pri vstupe do kostola. Sväté prijímanie bude podávané do rúk. Kostoly budú musieť mať zabezpečené priebežné vetranie.

Verejné bohoslužby sa na Slovensku neslúžia od 10. marca.

Článok napísal Metod Lukačik